Меню

ЗВ’ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Поштова скринька:

sch13poltava@gmail.com

Телефон: (0532)56-89-77

Адреса: Кучеренка 1/16

місто Полтава

 


 

Стажування в Німеччині

        Щороку  згідно з міською програмою партнерства з містами Німеччини проводиться стажування вчителів в німецьких школах. З 8 по 30 жовтня вчитель німецької мови  Полтавської гімназії №13 О.В. Ляшенко мала можливість відвідати гімназію ім. Едуарда Шпрангера в Фільдерштадті. Варто зауважити, що в цьому закладі вона не вперше, тому була озброєна певним досвідом і намагалася привезти в рідну школу ідеї, які є основою сучасної німецької освіти. По закінченню стажування вчитель отримала сертифікат та написала видгук в місцеву газету ( див. скан статті ).

         Нижче ми подаємо її враження від стажування і певні висновки, зроблені з нього.

       "Багаті культурні пам’ятки, добротні будинки, ідеальні дороги, охайні вулиці – все це підтверджує статус Німеччини як найбагатшої країни Західної Європи. Але особливим світом для мене, як вчителя, є, звичайно,  німецька школа. І я змогла її оцінити. Загального поняття "німецька освіта" не існує взагалі, оскільки освіта там регулюється окремими федеральними міністерствами. У кожній землі  своя програма, тривалість навчання, вимоги і витрати на освіту. Німецька школа не ставить собі за мету примусити до навчання, а створює оптимальні умови для тих, хто хоче вчитися. Учні вчаться жити в конкурентному середовищі, наближеному до реального життя. Якщо не вдалося виплисти завдяки власній наполегливості, то рятувати ніхто не буде. Відвідування школи – обов’язкове, і це закон. Якщо дитина не з’являється на заняття  без поважних причин, до неї додому може прийти поліція  та попросити терміново відправити дитину до школи та ще й накласти штраф на батьків.

      Я мала змогу відвідати 55 уроків з різних предметів, познайомитися з організацією навчального процесу. Німецькі школярі теж дізналися багато від мене про повсякденне життя, про систему шкільної освіти в Україні.

     Перш за все мене вразили білінгвальні класи, які сприяють не просто знайомству з іншими культурами, а й самокритичному осмисленню власної культури, навичкам толерантності і поваги. Уроки проходять парами, перерви по 20 хвилин, а на обід ціла година. Розмаїття страв у їдальні вражає, а страви готують мами на благодійних засадах. Початкова школа відокремлена від середньої школи. Учні з 5-9 клас зобов’язані на перервах бути на вулиці, користування мобільними телефонами на території школи заборонено законом. У розпорядженні учнів дуже великий спортзал та спортивне поле, мобільна актова зала, свій кінотеатр та медіацентр, самотужки посаджений сад з дослідною ділянкою. Є великі лаборантські кімнати, облаштовані робочими місцями для учнів та вчителів, де панує дуже демократична атмосфера. А коридори -  це справді зони відпочинку!

      Я вважаю, що більшість українців були б теж здивовані німецьким типовим шкільним інтер'єром. У приміщенні немає ніякого пластику: вікна, двері, меблі – все з дерева. Жодних шпалер та громіздких стендів на стінах, натомість – величезна кількість яскравих дитячих малюнків, інформаційних стендів, правил поведінки, що розкривають стратегію діяльності школи. Мене дуже вразили документ-камери в кожному класі, які вирішують завдання донесення необхідної візуальної інформації до учнів і які зовсім витіснили користування дошкою та крейдою. Мій досвід спілкування з вчителями підтвердив: документ-камера – це дійсно дуже необхідний інструмент сучасного освітнього процесу.

      Окрема тема – підручники. За німецькими  підручниками  учні пізнають реальне життя, вчаться пристосовуватися до нього, за українськими – витають у вирі фантазій авторів. Був дивний, на перший погляд, урок математики в 5 класі, коли всі діти з метрами в руках повзали по класу. Виявилося, таким чином вони вимірювали довжину і ширину класу. У результаті навчилися обчислювали площу та периметр.

     Учительська має 3 зони: робочу, організаційну та для відпочинку. Спочатку мені незвично було бачити, як учителі йдуть на уроки з великою кількістю  роздаткового матеріалу. В учительській є велика кількість копіювальної техніки, на якій перед початком уроку роздруковуються завдання. Слід зазначити, що в школі пишуть чорнильними ручками, що сприяє кращій каліграфії в учнів. Не таким, як в Україні, виявився і класний журнал – все на сайті гімназії з відмітками про проведений урок, відсутніх учнів та результати контрольних робіт. У Німеччині запроваджена 6-бальна система оцінювання, одиниця – найкраща оцінка. Окрім цього вчитель сам вирішує, коли і як робити контроль знань і попереджає про це керівнцтво школи ще на початку семестру. На тиждень в учнів може бути не більше двох контрольних робіт, і учні завжди попереджені про них заздалегідь у списку, який висить у кожному класі. Звичайно, контрольних та самостійних робіт не так багато, як  в Україні,  і на них панує спокійна атмосфера, діти не заважають один одному і не списують (для цього є спеціальні паперові ширми) і я не бачила в учнів жодної шпаргалки. Перевіряючи контрольну роботу, кожен вчитель пише аналіз роботи кожній окремій дитині.

       Побувавши на багатьох уроках, помітила, що педагоги не вимагають від учнів неможливого, водночас великий акцент робиться на самоосвіту. Якщо хтось не виконав домашнього завдання, його не карають поганою оцінкою, а залишають на додаткове заняття після уроків. Для цього в гімназії кожен день є чергові вчителі. Педагоги самі зацікавлені в хороших результатах своєї роботи, тому  нема потреби контролю з боку директора чи завуча. Керівник навчального закладу не має права зайти на урок, не попередивши завчасно вчителя.

       У Німеччині велику увагу приділяють фаховій підготовці молодого покоління. Дітей у школі знайомлять з різними професіями, дають уявлення про те, хто чим займається, щоб у ранньому віці в них формувалося бачення майбутнього фаху. Обовязково проводять в гімназії практики та навчальні екскурсії, метою яких є спрямування дитини до обрання вузького профілю. Дітей не переобтяжують, але й нема гоніння за відмінними оцінками.

       Насправді теж дуже вразило те, що в Німеччині дітей-інвалідів не викреслюють із повноцінного життя, не ізолюють від здорових дітей. І вони не комплексують з приводу своєї інакшості, навпаки, на їхніх обличчях завжди щасливі усмішки.

       Бути вчителем у Німеччині – почесно. Педагоги мають диплом з двох предметів і отримують чималу зарплату.

      Насолоджувалась я звичайним німецьким повсякденним життям у родині колеги, вчителя англійської та латинської мов  Маріанни Іллі-Шрайфогель. Я була рада зустрічі з моїми друзям з першого шкільного обміну   далекого 1988 року, а саме з Нільсом Шмідтом (керівник німецького уряду) та Штефані Фьорстер (з минулого року вчитель в гімназії, де я проходила стажування).

      Насичену цікаву культурну програму підготувало керівництво міст-партнерів: це і відвідування Людвігсбургу з дивовижними гарбузами (до речі, найважчий 965 кг), і свято капусти в Ляйнфельдені, каплиця Ротенберг, Хайґерлох з цікавими музеями, Тюбінген з незвичайною виставкою, Штутгарт, Есслінген, спортивно-розважальний центр "Фільдорадо", Вільгельматеатр з виставою "Ромео та Джульєтта" та неперевершений мюзікл "Нотр-Дам" та багато інших заходів, серед яких офіційна зустріч з Андреасом Кохом, бургомістром м.Фільдерштадт, та свято вчителів у гімназії ЕСГ. Особлива подяка пані Тамарі Постніковій, яка допомагала і організовувала все стажування.

      Три тижні промайнули дуже швидко, а спогади та враження від поїздки залишилися. І, як завжди, повернення на Батьківщину -  не менш тривожний момент: саме тут можна використати нові знання і впроваджувати технології, з якими познайомилася. Жоден досвід не може бути механічно перенесений на іншу країну. Бо німецька освіта близька та водночас дуже далека для нас, українців. Адже за корупцією, недофінансуванням, зневірою приховується значний потенціал, значні традиції, великі успіхи та безмежне бажання впроваджувати щось нове. А подорожувати та стажуватися необхідно кожному, бо слід побачити те, до  чого варто прагнути. Щоб, повертаючись додому, точно розуміти, який світ будувати навколо себе. Будувати не копіюючи, а створюючи кращу модель життя і бажати втілити в рідній школі хоча б декілька ідей. І так хочеться, щоб моя мрія - мати зараз як засіб навчання документ-камеру - здійснилася! А далі за допомогою неї освоювати нові підходи до навчання, створювати умови для розвитку потенціалу кожного учня у вивченні німецької мови. І цілком ймовірно, що саме для цього молодого покоління Європа, як і цілий світ, набагато ширше відчинять свої двері.

View this photo set on Flickr

Як нас знайти!

Про нас

Інноваційна діяльність Полтавської гімназії №13 спрямована на формування творчої особистості учня на основі зростання професіоналізму вчителя у світлі застосування сучасних інноваційних технологій навчання.


Полтавська гімназія №13
36007, Полтава, вул. Кучеренка, 1/16
+38(0532) 568977
info@sch13.pl.ua

Авторські права 2020 © Полтавська гімназія №13. Усі права захищені.